Genel

Yüksek Kalorili Besinler Nelerdir?

Yüksek Kalorili Besinler Nelerdir?

Yüksek kalorili besinler, anormal derecede düşen vücut direncini hızlı bir şekilde yükseltmeyi sağlayan gıdalardır. Bu gıdalar, tüketim sonrasında kişiye enerji vererek, vücut direncine katkı sağlamaktadır. Yüksek kalorili besinler arasında en çok akla gelen karbonhidrat grubu olsa da, yağ içeren besinler de oldukça fazla kaloriye sahiptir.

Kilo alamama ve anoreksiya sorunu yaşayan bireyler, yüksek kalorili besinler aracılığıyla vücut sistemini güçlendirebilmektedir. Bu besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi, vücut yağlarını arttırmakta ve bu sayede kişiye direnç kazandırmaktadır.

Her bireyin ideal kilosu farklıdır. Bununla beraber, kilo alma veya kilo  verme konusunda zorluk yaşayan pek çok insan bulunmaktadır. Gıdaların besin değerleri bilinirse, kilo ve hacim kontrolü daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yüksek kalorili besinler şunlardır;

  • Tereyağı

  • Balık Yağı

  • Pirinç 

  • Patates

  • Kuruyemiş

  • Tahin

  • Bitkisel Yağlar

  • Peynir

  • Yumurta

  • Kurutulmuş Meyveler

Aşırı Zayıflık Önlenebilir Mi?

Aşırı zayıflık; stres, depresyon ve genetik kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, diğer kişiler tarafından önemsenmese de; kişilerin hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Beğenilen kıyafetlerin kişilerin üzerinde güzel durmaması, vücut direncinin büyük ölçüde düşmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve çok sık hasta olma gibi pek çok olumsuz durum aşırı zayıflık nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Aşırı zayıflık durumu çeşitli tedaviler ile çözülebilmektedir. Yapılan tedavilerin çoğu, psikolojik süreçlerden destek almaktadır. Bununla beraber, vücutta herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği varsa giderilmektedir. Bu sayede kilo alım süreci hızlandırmaktadır. Bazı durumlarda kişilere yüksek besin değerine sahip bir diyet listesi verilmekte ve bu sayede kilo alması sağlanmaktadır

Diğer bir tedavi yöntemi ise kişinin egzersiz yaparak kas oluşturması, bu sayede vücut direncini yükseltilmesidir. Uygun bir diyet listesi ve uygun egzersizler ile kilo problemleri büyük ölçüde önlenebilmektedir. İdeal kiloya ulaşıldığı takdirde vücut sistemleri sağlıklı bir hale gelmektedir.

Yüksek Kalorili Besinler, Kilo Alamama Durumunu Çözebilir Mi?

Yüksek kalorili besinler düzenli olarak tüketildiği takdirde kilo alamama, aneroksiya nevroza veya zayıf bağışıklık sistemi gibi sorunları hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, yüksek kalorili besin tüketiminin doğru seviyede yapılmasıdır. Bu besinler aşırı düzeyde tüketildiğinde, çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

Kilo alamama problemi yaşayan kişiler, sabah kahvaltılarında mutlaka yumurta, ekmek, tahin pekmez ve istedikleri kuruyemişlerden bulundurmalıdır. Bu sayede vücuttaki yağ oranı hızlı bir şekilde arttırılır ve vücut direnci yeniden kazanılır.

Yüksek Kalorili Besinlerin Zararları Nelerdir?

Yüksek kalorili besinler aşırı tüketildiğinde birtakım olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Örneğin içeriğinde bulunan yağ düzeyi nedeniyle, sivilce oluşumuna neden olmaktadırlar. Buna ek olarak cilt yağlanması, saç yağlanması, cilt kuruması ve benzeri diğer sonuçlar da ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek kalorili besinlerin en tehlikeli yanı kilo almaya eğilimli olan insanlar için kalori fazlası oluşturmasıdır. Kilo kontrolünü sağlamak isteyen kişiler yüksek kalorili besinleri, optimum düzeyde tüketmelidir. Aksi takdirde obezite ve benzeri sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Günlük Kalori Alımı Ne Kadar Olmalıdır?

Bir gün boyunca ihtiyaç duyulan kalori miktarı, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kilo seviyesi arttıkça ihtiyaç duyulan kalori miktarı da artmaktadır. Kişiler, vücut tiplerine uygun miktarda ve sağlıklı besinlerden oluşan gıdaları tüketmelidir.

Aşırı zayıflık problemi yaşayan insanlar, fazla düzeyde kalori almalıdır. Vücutlarındaki yağ oranını hızlı bir şekilde arttırmalı, bu sayede vücut sistemlerini geliştirmelilerdir. Aksi takdirde, düşen bağışıklık sağlığı nedeniyle çeşitler hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Fazla kilo problemi yaşayan bireyler ise ihtiyacı olandan az miktarda kalori alarak, kalori açığı oluşturmalıdır. L Karnitin bu sayede depolanan besinler ile kilo verme işlemi başlamaktadır. Her ne olursa olsun, vücut sağlığının korunması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Hastalıklara karşı kalkan oluşturan bağışıklık sistemimiz, gıdalar ve takviyeler ile gelişmektedir. Her gün yeterli düzeyde beslenmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalı ve düzenli egzersiz yapmalıyız. Bu sayede vücut direncimiz yükselmekte ve hastalıklara karşı direnç kazanmaktayız.

Önceki
Kilo Almakta Zorlananlar İçin Kahvaltı Önerileri
Sonraki
Spora Yeni Başlayan Kişiler Nasıl Beslenmeli? Vücut Geliştirme İçin Beslenme Programı